اسید هیومیک : کلیه کشاورزان و باغدارن عزیزی که تاکنون تجربه استفاده از اسید هیومیک را داشته اند تایید کرده اند که این کود می تواند مقاومت درختان و گیاهان را در مقابل شوری و کم آبی بالا ببرد . همچنین به شکوفه دادن درخت‌ها، جوانه زدن بذرها و بزرگ‌تر شدن میوه‌های درخت‌ها و صیفی‌جات کمک می‌کند. همچنین این کود مقاومت گیاهان را در مقابل سرما و تگرگ افزایش می دهد . همین طور در مقابل امراض و بیماری های مختلف از آنها محافظت می کند و بهترین مزیت آن این است که سرعت جوانه زدن انواع بذر گیاهان را تسریع می بخشد.

خرید اسید هیومیک

اسید هیومیک

چرا در ایران مصرف اسید هیومیک اهمیت بالایی دارد؟

ازآنجایی‌که ایران یک منطقه خشک است، مقدار اسید هیومیک در خاک زمین‌های کشاورزی بسیار کم است و لازم است در کشاورزی و باغداری مقدار مناسبی از هیومیک اسید استفاده شود. تا کشاورزان و باغداران محصولات پر بازده ، بدون بیماری و آفت داشته باشند. اسیدهای هـیومیک برای مناطق نسبتاً خشک و زمین‌های زراعی وسیع مهم می‌باشند چون در فعال کردن میکروارگانیسم های موجود در خاک کمک زیادی می‌کنند. میکرو هـومات ها در مناطق کم آب و نسبتاً خشک به گیاه کمک می‌کنند تا طول دوران رشد زیادی را داشته باشد.

آیا اسید هیومیک برای گیاهان آپارتمانی هم قابل استفاده است؟

بله از هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی و کاکتوس ها هم می توان استفاده کرد .مقدار توصیه شده نیز بسته به نوع محصول ، سن گیاه ، شدت کمبود و … متغیر است و بهترین دستور مصرف طبق دستر نوشته شده روی کود است . بهتر است برای کاکتوس ها هر یک ماه یکبار استفاده شودبنابراین استفاده از این کود ترکیبی، به گیاه در جذب بهتر آهن  و دیگر مواد مغذی موجود در خاک کمک می کند.همچنین کود آهن کلات نیز برای این گیاهان پیشنهاد می شود.

روش مصرف : ۱۰ میلی لیتر(یک قاشق غذاخوری) از مایع را در نیم لیتر آب حل نمایید سپس هر ۱۵ روز یکبار  روی گیاه اسپری نمایید یا به خاک  گلدان اضافه نمایید.

کاربرد اسيد هيومیک برای درختان پسته

پسته کاری در استان کرمان به دلیل اقلیم خشک و کم بارش این ناحیه با مشکل شوری و آهکی بودن زمین های کشاورزی مواجه است که سبب می شود خاک این منطقه سفت شده و ریشه درخت پسته قادر به جذب آب و مواد غذایی نباشد. کود آلی اسید هیومیک به دلایل ذکر شده ی بالا, موجب افزایش حاصخیزی خاک و افزایش محصول دهی درختان میوه می شود.

بهترین زمان برای استفاده از کود اسید هیومیک برای درختان پسته از اوایل پاییز تا اواخر زمستان است که می توان آن را با کود های حیوانی ترکیب کرده و به صورت چال کود و یا شخم عمیق استفاده نمود.

اسید هیومیک

اسید هیومیک

مزایای استفاده از اسید هیومیک

 • قدرت جوانه زنی بذر ها را افزایش می دهد.
 • با جذب ترکیبات سدیمی توان مقاومت به شوری را در گیاه افزایش می دهد.
 • بافت خاک را سبک و متخلل نموده و شرایط مکانیکی خاک را بهبود می بخشد.
 • از مسمومیت ناشی از مصرف نادرست کودهای شیمیایی و سم پاشی می کاهد.
 • سبب افزایش جذب نیتروژن, پتاسیم, کلسیم, منیزیم و فسفر توسط گیاه می شود.
 • فعالیت های آنزیمی را در خاک افزایش داده و کیفیت بیولوژیکی خاک را افزایش می دهد.
 • جذب ازت و فسفر را افزایش داده و بر تولید قند, پروتئین و ویتامین در گیاه تأثیر مثبتی دارد.
 • موجب بهبود فعالیت های فتوسنتزی و تنفس گیاه شده و زردی میوه و محصول را از بین می برد.
 • اثر کلاته سازی روی عناصر ریز مغذی خاک داشته و جذب آن را برای ریشه گیاه تسهیل می نماید.
 • تاثیر چشمگیری در افزایش حجم ریشه و گسترش شبکه ریشه دارد که سبب تغذیه بهتر گیاه می گردد.
 • همچون اسفنج می تواند آب و کود های شیمیایی را به خود جذب نموده و به تدریج در اختیار گیاه قرار دهد.
 • مواد هیومیکی به دلیل منشاء طبیعی, بر خلاف کود های شیمیایی کوچک ترین ضرری برای محیط زیست ندارند.
 • به علت برخورداری از اسید های آمینه و اسید نوکلئیک موجب افزایش قدرت سلول های ریشه در جذب مواد مغذی می شود.
 • تجزیه و جذب مواد ماکرو و میکرو را در خاک افزایش داده و کاهش ۲۵ تا ۷۰ درصدی نیاز به استفاده از کودهای شیمیایی فسفاته و ازته را به همراه دارد.
 • بر خلاف کود های شیمیایی که به راحتی در اثر برداشت محصول و یا شسته شدن از خاک خارج می شود, اسيد هيوميك برای میلیون ها سال می توان در خاک باقی بماند.

کود هیومیک اسید چیست؟

مواد هیومیکی محصول نهایی تجزیه هر ماده آلی در شرایط ویژه و توسط میکروارگانیسم‌های خاص می‌باشند. از آنجا که این ماده ph اسیدی ضعیف (۳/۸ تا ۵) دارد و مشتق از هوموس می‌باشد به نام هیومیک اسید هم شناخته میشود. اما حقیقتاً هیچ شباهتی به اسیدهای شناخته شده چه معدنی و چه آلی ندارد.

موادهیومیکی در واقع طیف وسیعی از ترکیبات آلی- معدنی گوناگون نظیر اسیدهای آمینه، پتیدها، فنول‌ها، آلدئیدهاو اسیدهای نوکلئیک در پیوند با انواع کاتیون‌ها می‌باشند که مجموعاً ترکیب بسیار پیچیده‌ و شگفت‌انگیزی را ساخته‌اند که می‌توانند میلیو‌ن‌ها سال در طبیعت دوام بیاورد و اعمال بسیار شگرفی انجام دهد که قابل قیاس با هیچ ترکیب دیگری نیست.

خرید اسید هیومیک به صورت عمده هیرا کود

اسید هیومیک

چرا هیومیک اسید در کل دنیا مورد توجه قرار گرفته است؟

 • در کشورهای غربی با وجودیکه میزان ماده آلی در خاک نسبتاً بالاست باز استقبال از این مواد بسیار گسترده و روز افزون است آنها به دلایل زیر علاقمند به استفاده از هیومیک‌ها هستند.
 • سازگاری با محیط زیست و فقدان نگرانی از آلوده شدن آب‌های سطحی و زیرزمینی یعنی خطری برای گیاه و یا محیط زیست ندارد.
 • صرفه‌جویی در حدود ۲۵ تا ۷۰ درصد استفاده از کودهای شیمیایی فسفاته و ازته و کاهش هزینه‌ها.
 • قابلیت استفاده درکشت‌های ارگانیک (هیدروپنیک) و همچنین مقاومت به شوری کم آبی و سرما را در گیاه افزایش می‌دهد.
 • افزایش مقاومت نسبت به بیماری‌ها در نتیجه کاهش مصرف سموم و استفاده از علف کشهای بسیار گران را منسوخ می کند
 • افزایش تولید محصولات کشاورزی به مقدار ۳۰ تا ۵۰ درصد
 • احیای توازن در خاک‌هایی که قبلاً بطور نامناسب کوددهی شده‌اند و از سمیّت کودها و عناصر اضافی موجود در خاک می‌کاهد.

شرایط نگه داری اسید هیومیک

از در معرض نور قرار دادن آن جلوگیری کرده و در پاکت اصلی نگهداری کنید.

قیمت اسید هیومیک

موارد مختلفی در قیمت اسید هیومیک تاثیر گذار است. مهم ترین عامل را می توان گرید مایع یا پودری بودن آن دانست. همچنین ترکیبات اسيد هيوميك را با خلوص مختلف تولید می نمایند که مسلما خلوص بالاتر دارای قیمت بالاتری نیز می باشد. نوع بسته بندی و میزان سفارش هم از دیگر موارد تاثیر گذار در قیمت است.

اسید هیومیک

اسید هیومیک

انواع اسید هیومیک

اسید هیومیک پودری : نوع فشرده و خالص تر هیومیک می باشد که به صورت پودر فاین بوده و کاملا در آب محلول می باشد. خلوص هیومیک پودری هیراکود  در دو نوع خالص ۶۶ درصد و یا هیومات پتاسیم با ۱۵ درصد پتاسیم موجود است. این ماده در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی عرضه شده و از هر دو روش شخم زنی و سیستم آبیاری می تواند در اختیار خاک و گیاهان قرار گیرد.

اسید هیومیک مایع : نوع کلوئید اسید هیومیک است که از انحلال گرید پودری آن در آب یا حلال ها به دست آمده و خلوص آن معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ درصد می باشد. این ماده در بسته بندی یک و پنج و ده کیلویی عرضه می شود.

اسید هیومیک گرانول : معمولا از لئونادیت معدنی به دست می آید و کیفیت پایین تری نسبت به دو گرید پودری و مایع دارد.

کود اسید هیومیک در بسته بندی های مورد نیاز شما با هر وزن و مقداری که بخواهید موجود و قابل خرید و ارسال است.برای خرید کود اسید هیومیک و مشاوره درباره نحوه فروش عمده آن با کارشناسان هیراکود تماس حاصل نمایید.

فهرست