کود بیولوژیک یا کود زیستی که نسل جدیدی از کود های موجود می باشند، در حقیقت میکرو ارگانیسم های مفیدی هستند که در تغذیه گیاهان نقش همزیستی داشته و به تثیبت و جذب بهتر عناصر کمک می کنند. به‌طور كلی، كود بیولوژیك، تراكم زیادی از یك یا چند نوع ارگانیزم مفید خاکزی و یا مواد متابولیک این موجودات است كه با یك ماده نگهدارنده همراه است و صرفاً به‌منظور تأمین عناصر غذایی مورد نیاز گیاه، تولید می‌شود. ارزش کود بیولوژیک به دلیل سه خاصیت مهم آن است: تغذیه ای و شیمیایی (از نظر میکرو ارگانیزم خاک) و خواص فیزیکی و بهبود خواص بیولوژیک می باشد.

درواقع کودهای بیولوژیک به مواد حاصلخیز کننده ای گفته میشود که حاوی تعداد کافی از یک یا چند گونه از میکروارگانیسم های مفید خاکزی هستند که ابتدا کشت و تکثیر داده می شوند و سپس به همراه نگهدارنده های خاصی به صورت مایع یا خشک و بسته بندی شده، عرضه میشوند.

خرید کود بیولوژیک کود زیستی هیراکود

کود بیولوژیک

مزایای ناشی ازکاربرد کودهای بیولوژیک

 • صرفه جویی اقتصادی یکی از کاربردهای مهم کودهای بیولوژیک است
 • ازمزایای زیست محیطی فراوانی برخوردارست.
 • حفظ و توسع باروری خاك به‌موازات افزایش حاصلخیزی خاك
 • جلوگیری از ایجاد آلودگی خاك و منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی ناشی از تركیبات باقیماند كودهای شیمیایی
 • جلوگیری از توسعه بیماری‌های ناشی از مصرف آب و محصولات آلوده
 • علاوه بر ایجاد و حفظ پایداری منابع موجود در خاك، توان تولید در بلندمدت را افزایش داده و آلودگی های زیست محیطی را كاهش می دهند.

انواع کودهای بیولوژیک ( کود زیستی )

 1. قارچ‌های میکوریزی، که با ریشه بعضی از گیاهان ایجاد همزیستی کرده و اثرات مفیدی ایجاد می‌کند.
 2. تثبیت کننده ازت هوا
 3. کرم‌های خاکی، در تولید هوموس مورد استفاده قرار می‌گیرند و نوعی کود کمپوست به نام ورمی کمپوست (Wermy compost) تولید می‌کنند.
 4. اکسید کننده گوگرد (تیو باسیلوس)، کودی که دارای باکتری تیو باسیلوس بوده و باعث اکسایش بیولوژیکی گوگرد می‌شود.
 5. میکروارگانیزم‌های حل کننده فسفات، که فسفات نا محلول خاک را به فسفر محلول و قابل جذب گیاه تبدیل می‌کنند.
 6. کود حیوانی منظور از کود حیوانی مجموعه ای از مواد بستری، ادرار و مدفوع گاو، گوسفند، مرغ یا هر حیوان دیگری است که از محل نگهداری آنها بدست می آید. درصد مواد غذایی کود حیوانی و کیفیت فیزیکی آن به عواملی مثل نوع حیوان، کیفیت مواد بستری، میزان پوسیدگی کود، تغذیه دام، میزان سدیم و مقدار بذر علفهای هرز، اسپور بیماریها، لارو و تخم حشرات، شن و خاک دارد. درصد ازت کود گاوی بیشتر از کود گوسفندی و مرغی است. ولی درصد فسفر و پتاسیم کود مرغی از کودهای گاوی و گوسفندی بیشتر است.

چرا کود بیولوژیک یا کود زیستی مورد استقبال کشارزان و باغدارن قرار گرفته است؟

کودهای بیولوژیکی مواد مغذی گیاهی هم چون نیتروژن و فسفر را ازطریق فعالیتشان در خاک و یا ساقه های زیرزمینی تولید می کنند و به تدریج وارد گیاه می شوند. کودهای بیولوژیک به علت افزایش حفظ سلامت خاک و به حداقل رساندن آلودگی محیطی و کاهش استفاده از موادشیمیایی در خاک اخیراً بسیار مورد توجه قرارگرفته اند

کود بیولوژیک کود زیستی هیراکود

کود بیولوژیک

کود بیولوژیک

روش بذر مال : یک کیلوگرم در هکتار – محلول در آب: ۲کیلوگرم در هکتار –

چالکود: ۳۰ گرم به ازاء هر درخت بالغ – پودر پاشی: ۳ کیلوگرم در هکتار

کود بیولوژیک

روش بذر مال: هر یک کیلو گرم بیوزر را در ۲ – ۵/۱ لیتر آب حل کرده و بذر مورد نظر را روی پلاستیک پهن کرده و محلول بیوزر را روی بذر پاشیده و خوب مخلوط کنید.

محلول در آب: هر ۱ کیلوگرم کود بیوزر را در ۱٫۵ لیتر آب حل کرده و سپس در بشکه ای به حجم ۱۰۰ تا ۲۰۰ لیتر آب که دارای شیر خروجی باشد حل نموده و هم زمان با آب آبیاری وارد آب نمایید

چالکود: به ازاء هر درخت ۳۰ تا ۵۰ گرم (بسته به سن درخت) در سایه انداز درخت و در عمق حدود ۲۰ سانتی متری و ترجیحاً در دو طرف درخت در مسیر ورود آب قرار گیرد.

پودر پاشی: در مزارع برنج و یا دیم زار(قبل از بارندگی) کود مورد نظر را با مقداری خاک یا ماسه نرم افزایش حجم داده و بصورت پودرپاشی در مزرعه توزیع نمایید.

کود بیولوژیک

کود بیولوژیک

قیمت کود بیولوژیک

با توجه به مطالب فوق به ایـن نتیجه می رسیـم که  مصرف کودهای ارگانیک و زیستی باعث افزایش کمّی  و کیفی محصول تولیدی  و افزایش در آمد کشاورزان میگـردد و علاوه  بر آن سلامـت  عمومی جامعه نیز افزایش می یابد ، با پیشـرفت فنون کشـاورزی و افزایش تولید زراعــی در واحد سطح ، مصرف سایر عناصر کم مصرف  مثل آهن ، منگنز ، بُــر و غیره  به  همراه سایر کـودهای شیمیایی و آلی ضــروری خواهد بود  .قیمت این کود بستگی به نوع آن و همین طور وزنش دارد. شرکت هیراکود ، کود مورد نیاز کشاورزان ، باغداران عزیز را با قیمتی متعارف و رقابتی عرضه می نماید. همچنین این کود برای فروش عمده نیز در بسته بندی های جداگانه موجود می باشد.

خرید کود بیولوژیک

کود بیولوژیک در بسته بندی های مورد نیاز شما با هر وزن و مقداری که بخواهید موجود و قابل خرید و ارسال است.برای خرید کود زیستی یا بیولوژیک و مشاوره درباره نحوه فروش عمده آن با کارشناسان هیراکود تماس حاصل نمایید.

خدمات هیراکود

شرکت بازرگانی هیراکود در سال ۱۳۹۵، با هدف کمک به بهبود کیفیت تولید محصولات کشاورزی و باغی در کشور، شروع به کار کرد. این مجموعه عمده فعالیت خود را بر روی عرضه کودها و تغذیه دهنده های گیاه اعم از کودهای ارگانیک و کودهای شیمیایی، متمرکز نمود و به ارائه محصولات ایرانی و خارجی به خریداران عمده پرداخت.

هیراکود ، اصالت همۀ کالاهایش را تضمین و همۀ آن‌ها را با کیفیت عالی عرضه می‌کند. از آنجا که هدف اصلی این مجموعه تولید و تامین بهترین نوع کودهای ضمانتی با منشاء ارگانیک جهت استفاده در بخش کشاورزی می باشد؛ کشاورزان می توانند با خیال راحت و با هزینه های خیلی ارزان تر از کودهای شیمیایی، مرغی و حیوانی محصولی با کیفیت برداشت کنند. این اطمینان را به شما می دهیم که با یکبار استفاده از نمونه کودهای معرفی شده مشتری دائمی ما خواهید شد و ما را به دیگران معرفی خواهید کرد.

هیراکود همیشه با تاکید بر اصالت كالا، كيفيت بالا و قيمت مناسب سعي بر آن دارد تا پایین ترین قیمت های ممکن کودهای تولید ملی و همچنین وارداتی را به مشتریان ارائه کند. از این رو تجار، فروشندگان و مشتریان می توانند با خیالی آسوده خریدشان را از این مجموعه انجام دهند. علاوه بر این ما با تولید و ارائه محصولات بیولوژیکی باکیفیت و قیمتی رقابتی کاری انجام داده ایم بتوانید با هزینه ای پایین تر، کود خریداری کنید، آبیاری رو کاهش دهید، درختان تان را در مقابل آفات و سرمازدگی مقاوم کنید و دیگر مزایا…

فهرست