کود دی آمونیوم فسفات جزء کودهای ۲ عنصره محسوب می گردد که شامل ازت و فسفر می‌باشد. دی آمونیوم فسفات به دلیل داشتن عیار بالای مواد غذایی و تمایل کم به جذب رطوبت و کلوخه شدن از کودهای بسیار مرغوب به شمار می­رود. ا توجه به نياز اغلب گياهان، مصرف اين کود به تنهايي قابل توصيه نيست و لازم است با افزايش ازت و پتاسيم نسبت عناصر غذايي آن متعادل گردد این کود در نواحی و مواقعی که خاک دچار فقر ازت و فسفر می شود، مورد مصرف قرار می­گیرد.  تراکم عناصر مغذی در این کود باعث شده که این کود  جزء پر طرفدارترین کودها باشد.

خرید کود دی آمونیوم فسفات هیرا کود

کود دی آمونیوم فسفات

فسفر نقش زیادی در متابولیسم گیاهی داشته و یکی از عناصر غذایی برای رشد و توسعه گیاه می باشد. تامین مقدار کافی فسفر باعث رشد سریع، افزایش رشد ریشه و زودرسی محصول می شود. دی آمونیوم فسفات به دلیل داشتن عیار بالای مواد غذایی (۴۶% پنتا اکسید فسفر و ۱۸% نیتروژن) و تمایل کم به جذب رطوبت و کلوخه شدن، از جمله کودهای بسیار مرغوب به شمار می رود.

مزایای استفاده از کود دی آمونیوم فسفات

 • باعث افزایش رشد ریشه, رشد سریع برگ ها و ساقه، زود رس شدن محصول و بهبود تنفس گیاه به دلیل افزایش میزان فتوسنتز می شود.
 • بهترین کود جهت تامین ازت و فسفر خاک های فقیر
 • ایجاد اثر اسیدی در خاک به علت وجود امونیاک
 • افزایش مقاومت گل ها و جوانه ها در اثر ریزش
 • باعث تحریک گیاهان برای گل زائی می شود.
 • فسفر نقش زیادی در متابولیسم گیاهی داشته و یکی از عناصر غذایی برای رشد و توسعه گیاه می باشد.
 • افزایش مقاومت گل بر روی گیاه, تشکیل گل و دانه و افزایش مقاومت گل ها و جوانه ها در مقابل ریزش می شود.

نحوه مصرف کود دی آمونیوم فسفات

با توجه به مساله تثبیت فسفر در خاک و عدم تحرک آن، این کود توسط عمیق کار به فاصله ۵-۵ /۲ سانتیمتر در زیر بذر قرار گیرد. این امر علاوه بر افزایش عملکرد، صرفه جویی در مقدار مصرف کود را سبب می شود. به منظور تعیین مقدار مصرف دقیق این کود، مراجعه به نتایج خاک و آب مزرعه ضروری است.  فاصله مناسب برای قرار گرفتن این کود در کنار گیاه معمولا ۲ اینچ از پایین و کنار است.

کاربرد کود دی آمونیوم فسفات

کود دی آمونیوم فسفات

زمان مصرف کود دی آمونیوم فسفات

برای اکثر گیاهان توصیه شده است که این کود را دومرتبه، دفعه اول در زمان نصف رشد کامل و دفعه دوم در زمان رشد کامل و گل دادن گیاه استفاده کرد. توصیه محققان بر این است که ۷۵% کود مورد نیاز در دفعه اول و ۲۵% باقی مانده را در هنگام رشد کامل به خاک اضافه کنیم. جذب نیتروژن در تمام مراحل رشد گیاه، توسط گیاه انجام میشود و هرچه که به مراحل پایانی  رشد گیاه نزدیک شویم، مقدار جذب نیز بیشتر خواهد بود.

زمان مصرف کود دی آمونیوم فسفات در برنج

برای برنج توصیه شده است که کود را در سه مرحله به خاک اضافه کرد.

نحوه مصرف کود دی آمونیوم فسفات در کشت دیم

در مناطقی که کشت محصول به صورت دیم باشد (به عنوان مثال گندم دیم) و خاک از رطوبت کافی برای حل کردن کود برخوردار نباشد، توجه به تغییرات آب و هوایی و خبرهای هواشناسی برای حصول اطمینان از بارندگی قریب الوقوع برای حل کردن کود لازم است.

قرار گرفتن در برابر نور خورشید باعث فساد و از دست رفتن خواص مفید کود می گردد.

کود دی آمونیوم فسفات برای برنج و گندم

کود دی آمونیوم فسفات

مقدار مصرف کود دی آمونیوم فسفات در مزراع و باغات

بدلیل عدم تحرک فسفر در خاک, کود دی آمونیوم فسفات بصورت عمیق کاری به فاصله ۲ تا ۵ سانتیمتری در زیر بذر قرار گیرد.

بصورت عمقی و با استفاده از عمیق کار و شخم و به میزان ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم در هر هکتار استفاده شود.

مصرف این کود در مزارع و باغات بصورت شیارکود یا چالکود میباشد.

نحوه نگهداری کود دی آمونیوم فسفات در انبار

 • بايد از تماس مستقيم با پوست خودداري شود.
 • در كنار مواد اكسيد كننده و احياء كننده نباشد.
 • انبار بايد خشك باشد
 • هواي انبار بايد خشك باشد.
 • بايد بسته‌ها از كف زمين فاصله داشته باشند
قیمت کود دی آمونیوم فسفات

کود دی آمونیوم فسفات

قیمت کود دی آمونیوم فسفات

با توجه به مطالب فوق به ایـن نتیجه می رسیـم که  مصرف کودهای حاوی فسفات و ازت باعث افزایش کمّی  و کیفی محصول تولیدی  و افزایش در آمد کشاورزان میگـردد و علاوه  بر آن سلامـت  عمومی جامعه نیز افزایش می یابد ، با پیشـرفت فنون کشـاورزی و افزایش تولید زراعــی در واحد سطح ، مصرف سایر عناصر کم مصرف  مثل آهن ، منگنز ، بُــر و غیره  به  همراه سایر کـودهای شیمیایی و آلی ضــروری خواهد بود  .قیمت این کود بستگی به نوع آن و همین طور وزنش دارد. شرکت هیراکود ، کود مورد نیاز کشاورزان ، باغداران عزیز را با قیمتی متعارف و رقابتی عرضه می نماید. همچنین این کود برای فروش عمده نیز در بسته بندی های جداگانه موجود می باشد.

خرید کود دی آمونیوم فسفات

کود دی آمونیوم فسفات در بسته بندی های مورد نیاز شما با هر وزن و مقداری که بخواهید موجود و قابل خرید و ارسال است.برای خرید کود دی آمونیوم فسفات و مشاوره درباره نحوه فروش عمده آن با کارشناسان هیراکود تماس حاصل نمایید.

خدمات هیراکود

شرکت بازرگانی هیراکود در سال ۱۳۹۵، با هدف کمک به بهبود کیفیت تولید محصولات کشاورزی و باغی در کشور، شروع به کار کرد. این مجموعه عمده فعالیت خود را بر روی عرضه کودها و تغذیه دهنده های گیاه اعم از کودهای ارگانیک و کودهای شیمیایی، متمرکز نمود و به ارائه محصولات ایرانی و خارجی به خریداران عمده پرداخت.

هیراکود ، اصالت همۀ کالاهایش را تضمین و همۀ آن‌ها را با کیفیت عالی عرضه می‌کند. از آنجا که هدف اصلی این مجموعه تولید و تامین بهترین نوع کودهای ضمانتی با منشاء ارگانیک جهت استفاده در بخش کشاورزی می باشد؛ کشاورزان می توانند با خیال راحت و با هزینه های خیلی ارزان تر از کودهای شیمیایی، مرغی و حیوانی محصولی با کیفیت برداشت کنند. این اطمینان را به شما می دهیم که با یکبار استفاده از نمونه کودهای معرفی شده مشتری دائمی ما خواهید شد و ما را به دیگران معرفی خواهید کرد.

هیراکود همیشه با تاکید بر اصالت كالا، كيفيت بالا و قيمت مناسب سعي بر آن دارد تا پایین ترین قیمت های ممکن کودهای تولید ملی و همچنین وارداتی را به مشتریان ارائه کند. از این رو تجار، فروشندگان و مشتریان می توانند با خیالی آسوده خریدشان را از این مجموعه انجام دهند. علاوه بر این ما با تولید و ارائه محصولات بیولوژیکی باکیفیت و قیمتی رقابتی کاری انجام داده ایم بتوانید با هزینه ای پایین تر، کود خریداری کنید، آبیاری رو کاهش دهید، درختان تان را در مقابل آفات و سرمازدگی مقاوم کنید و دیگر مزایا…

فهرست