کود روی : کمبود روی عنصر در خاک های قلیایی دارای آهک و میزان پایین مواد آلی شایع است و متاسفانه اکثر خاک های کشور ایران از کمبود روی رنج می برند. کمبود این عنصر بیشتر در خاکهای شنی، آهکی و قلیایی به علت pH بالای خاک مشاهده میشود. عنصر روی در فعال سازی تعداد زیادی از آنزیم گیاهی نقش اساسی دارد که یا مستقیما در ساختمان آن ها شرکت دارد و یا آنکه برای فعال سازی آنزیم های گیاه مورد نیاز است، روی در سنتز اسید های نوکلئیک ، سوخت ساز اکسین ، انجام صحیح فعالیت آنزیمی و در نتیجه افزایش و بهبود کیفیت محصول  دارای نقش اساسی و در جوانه زنی و حفظ جوانه های بهاره و در نتیجه بهبود کمی و کیفی محصول اثر چشمگیری دارد.

کود روی مناسب برای کلیه محصولات باغی و زراعی- قابل استفاده از محیط های قلیایی و اسیدی رفع کننده کوچکی برگها، نازکی ساقه ها، کوتاه قدی گیاه، کمک به جلوگیری از سرمازدگی، افزایش عملکرد و باردهی گیاه می باشد.

چه عواملی باعث کمبود روی در خاک می شوند؟

کمبود روی بیش از همه در مناطقی که گیاهان درمعرض شدید نور خورشید هستند و یا نیاز زیادی به این عنصر دارند وهمچنین در خاک هایی که روی متحرک درآنجا بعلت افزایش pH کاهش حاصل نموده و نیز بعلت خارج شدن این عنصر از مزرعه توسط برداشت مقدار زیادی محصول پیش می آید .

 • فقیر بودن خاک از کانی های حامل روی
 • وجود PH قلیایی و زیادی کربنات کلسیم
 • حضور بی کربنات فراوان در آب های آبیاری
 • مرده بودن خاک (خاک فاقد باکتری ها و مواد آلی)
 • زیادی فسفر و ازت در خاک
 • عدم رواج مصرف کود های محتوی روی

علائم کمبود روی در گیاهان

خرید کوی روی برای شالیزار و گندم

کود روی

کمبود روی لکه های قهوه ای روشن یا قهه ای مایل به قرمز در سطح برگ ها ایجاد میکند که منجر به بروز کلروز در برگ ها و کاهش طول گیاه می شود. این علائم ابتدا در برگ های جوان تر و سپس در برگ های مسن تر دیده می شد و بسته به نوع خاک ، رقم و مرحله رشد گیاه ، متفاوت می باشد. لکه های روشن بتدریج گسترده تر و روشن تر می شوند. علائم کمبود روی شامل ایجاد رگه های روشن بتدریج گسترده تر و روشن تر می شوند. علائم کمبود روی شامل ایجاد رگه های کمرنگ بین رگبرگ های میانی در غلات ، کوچک شدن برگ ها ، توقف رشد و کاهش عملکرد و کیفیت محصول می باشد. در مرکبات برگ ها ابلق می شوند.

کودهای حاوی ریز مغزی روی

از رایج ترین کودهای روی ، می توان سولفات روی با خلوص ۲۳% و اکسید روی ۷۸% را نام برد . البته می توان ا زمواد دیگری مثل فسفات روی با خلوص ۵۰% وسولفید روی ۶۷ % و شلات روی با خلوص ۹ تا ۱۴% نام برد .

 زمان و مقدار مصرف کود روی

این کود به روش جایگذاری عمقی یعنی روش چالکود و نواری و همین طور محلول پاشی قابل استفاده است. در خاک های سبک نیز می توان از این کود توسط آبیاری استفاده کرد. اما تحت این شرایط بازیافت آن محدودتر خواهد شد. محلول پاشی کود به صورت ۵ در ۱۰۰۰ اگر به همراه اوره و اسید بوریک در پاییز و اویل بهار قبل از باز شدن شکوفه ها انجام شود در شکل گیری و افزایش میوه دهی بسیار موثر است.

 نحوه استفاده از کود روی

درختان: از این کود می توان برای کود دهی درختان در قسمت میانی سایه انداز درخت به همراه کود حیوانی و گوگرد استفاده کرد. میزان مصرف کود در هر درخت بارور حدود ۳۰۰ تا ۲۰۰۰ گرم می باشد.

 نباتات زراعی : کود به میزان ۶۰ تا ۸۰ کیلوگرم در هکتار در زیر خاک مورد استفاده قرار می گیرد. این کود باید هنگام تهیه بستر بذر نباتات به همراه سایر کودهای زمستانه مصرف شود.

 روش محلول پاشی :روش محلول پاشی این کود به نسبت ۳ تا ۵ در هزار در درختان میوه و به نسبت ۳ تا ۴ در هزار در محصولات زراعی می باشد.

این کودها می توانند به صورت مصرف خاکی ( اختلاط با خاک درموقع کشت ) و یا محلول پاشی به میزان ۲ در هزار ( در مورد سولفات ها و شلات های محلول روی) روی برگ ها مصرف شوند .
دادن ترکیبات مختلف روی به خاک رایج ترین راه رفع کمبود های این عنصر است . برگپاشی ترکیبات روی درمحلول های آبی نیز موفقیت آمیز بوده است گرچه این روش را به طور کلی باید موقتی و برای موارد حاد درنظر گرفت . تیمار بذر با ترکیبات روی نیز با موفقیت محدودی مورد تحقیق قرارگرفته است .
بطور کلی برای تولید ۵/۱ تا ۲ تن محصول دانه گندم درهر هکتار مصرف ۱۰kg روی از منبع سولفات روی به همراه سایر کودهای از ته و فسفره به صورت خاکی درموقع کشت و درشروع فصل زراعی توصیه می شود .

قیمت کود روی

کود روی

تاثیرات کود روی بر روی گیاهان و درختان

 • جذب بالا روی از خاک بوسیله سیستم ریشه ای قویتر با قطر ریشه ای کمتر.
 • انتقال بهتر روی از ریشه به قسمت هوایی.
 • الگوی متفاوت توزیع و ذخیره روی درون سلول ها و ارگان های مختلف.
 • افزایش تولید و آزاد سازی phytosiderophore یا ماده ای که از ریشه گونه های گرامینه (شامل گراس های وحشی) در خاک های آهکی دچار کمبود روی آزاد شده و باعث پویایی آهن و روی در این خاک ها می شود.

مقدار مصرف کود روی در درختان میوه ، برنج و گندم

نوع محصول در هکتار آبیاری
لیتر در هکتار
محلول پاشی
لیتر در ۱۰۰۰ لیتر آب در هکتار
زمان مصرف
درختان میوه و مرکبات ۴-۸ ۲/۵-۳/۵ قبل از شکوفه دهی آغاز تشکیل میوه پس از برداشت محصول
پسته ۴-۸ ۲/۵-۳/۵ قبل از شکوفه دهی آغاز تشکیل میوه پس از برداشت محصول
انگور ۴-۸ ۲/۵-۳/۵ قبل از شکوفه دهی آغاز تشکیل میوه پس از برداشت محصول
غلات و برنج ۳-۵ ۲ در حین رشد رویشی ابتدای رشد زایشی
گیاهان غده ای ۳-۵ ۲ در حین رشد رویشی ابتدای رشد زایشی
حبوبات (نخود-لوبیا) ۳-۵ ۲ در حین رشد رویشی ابتدای رشد زایشی
صیفی جات ۳-۵ ۲ در حین رشد رویشی ابتدای رشد زایشی

احتیاط و هشدار کود روی :

 1. بهترین زمان استفاده صبح زود یا نزدیک غروب است.
 2. مقادیر توصیه شده کمتر برای گیاهان جوان و مقادیر بیشتر برای گیاهان مسن تر و بزرگتر.
 3. ظرف محلول در مکان خشک و خنک و هنگام کار از ماسک دستکش و عینک محافظ استفاده شود.
 4. مصرف کود سولفات روی به صورت ۱ تا ۲ سال در میان استفاده شود .
 5. استفاده از کود سولفات روی با کود آلی ر محدوده فعالیت ریشه باعث افزایش عملکرد کود سولفات روی می شود.

انواع کودهای حاوی روی

♦اکسید روی و کربنات روی

کود اکسید روی با دارا بودن ۸۰-۵۰ درصد روی و کربنات روی با ۵۶-۵۲ درصد روی به­عنوان ترکیب کودی غیرآلی و قابل حل در آب شناخته می­شوند. این کودها به صورت پودری بیشترین تاثیر را در گیاه دارند. فرو بردن نشاهای برنج یا قطعات بریده شده بذر سیب زمینی در سوسپانسیون یا محلول آبکی ۲ درصد اکسید روی یکی از روش­های عمومی کاربرد روی می­باشد. شایان به ذکر است که اکسید روی و کربنات روی از کودهای متداول مصرفی در ایران نمی­باشند.

♦سولفات آمونیوم روی

کود مایع سولفات آمونیوم روی را می­توان در خاک هم استفاده کرد. اما تاثیر آن کمتر از کلات روی می­باشد.

♦کلات روی

در حال حاضر فرم کلات روی به صورت EDTA و DTPA می­باشد که بیشتر از نوع کلاتEDTA در ایران استفاده می­شود. فرم کلاته روی، این عنصر را در زمینه وسیعی از PH به فرم قابل جذب برای گیاه در می­آورد و از همین رو این کود با دارا بودن درصد بالایی از عنصر قابل جذب روی در کوتاهترین زمان اثرات کمبود را در گیاه بر طرف و به غنی سازی ترکیب خاک کمک می­کند.

♦سولفات روی

روی ﺑﻪ ﻓﺮم ﺳﻮﻟﻔﺎت ﺑﻪ راﺣﺘﯽ از ﻃﺮﯾﻖ رﯾﺸﻪ ﺟﺬب ﻣﯽ­ﺷﻮد. سولفات روی نقش مهمی در فرایندهای فتوسنتز و تشکیل قند، سنتز پروتیین، حاصلخیزی و رشد و مقاومت در برابر بیماری دارند. همچنین سولفات روی براي فعاليت­هاي آنزيمي، توليد هورمون­هاي رشد، تلقيح باروري و تشكيل ميوه ضروري است.

ﺳﻮﻟﻔﺎت روي در ﺧﺎك­ﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻋﻨﺼﺮ ﺑﻮر زﯾﺎد اﺳﺖ، ﺑﺎﻋﺚ ﮐﺎﻫﺶ اﺛﺮات ﺳﻮء ﻣﺼﺮف ﺑﻮر و در ﻧﺘﯿﺠﻪ اﻓﺰاﯾﺶ ﻋﻤﻠﮑﺮد ﻣﯽ­شود. همچنین سولفات روی داراي ﻗﺎﺑﻠﯿﺖ اﻧﺤﻼل ﺑﺴﯿﺎر ﻣﻨﺎﺳﺐ و ﺧﻠﻮص ﺑﺎﻻ ﻣﯽ­ﺑﺎﺷﺪ. در مقایسه کود سولفاته و کلاته روی، سولفات روی ارزان­تر و اقتصادی­تر است.

قیمت کود روی

با توجه به مطالب فوق به ایـن نتیجه می رسیـم که  مصرف کودهای حاوی روی باعث افزایش کمّی  و کیفی محصول تولیدی  و افزایش در آمد کشاورزان میگـردد و علاوه  بر آن سلامـت  عمومی جامعه نیز افزایش می یابد ، با پیشـرفت فنون کشـاورزی و افزایش تولید زراعــی در واحد سطح ، مصرف سایر عناصر کم مصرف  مثل آهن ، منگنز ، بُــر و غیره  به  همراه سایر کـودهای شیمیایی و آلی ضــروری خواهد بود  .قیمت این کود بستگی به نوع آن و همین طور وزنش دارد. شرکت هیراکود ، کود مورد نیاز کشاورزان ، باغداران عزیز را با قیمتی متعارف و رقابتی عرضه می نماید

خرید کود روی

کود روی

خرید کود روی

کود روی در بسته بندی های مورد نیاز شما با هر وزن و مقداری که بخواهید موجود و قابل خرید و ارسال است.برای خرید کود روی و مشاوره درباره نحوه فروش عمده آن با کارشناسان هیراکود تماس حاصل نمایید.

خدمات هیراکود

شرکت بازرگانی هیراکود در سال ۱۳۹۵، با هدف کمک به بهبود کیفیت تولید محصولات کشاورزی و باغی در کشور، شروع به کار کرد. این مجموعه عمده فعالیت خود را بر روی عرضه کودها و تغذیه دهنده های گیاه اعم از کودهای ارگانیک و کودهای شیمیایی، متمرکز نمود و به ارائه محصولات ایرانی و خارجی به خریداران عمده پرداخت.

هیراکود ، اصالت همۀ کالاهایش را تضمین و همۀ آن‌ها را با کیفیت عالی عرضه می‌کند. از آنجا که هدف اصلی این مجموعه تولید و تامین بهترین نوع کودهای ضمانتی با منشاء ارگانیک جهت استفاده در بخش کشاورزی می باشد؛ کشاورزان می توانند با خیال راحت و با هزینه های خیلی ارزان تر از کودهای شیمیایی، مرغی و حیوانی محصولی با کیفیت برداشت کنند. این اطمینان را به شما می دهیم که با یکبار استفاده از نمونه کودهای معرفی شده مشتری دائمی ما خواهید شد و ما را به دیگران معرفی خواهید کرد.

هیراکود همیشه با تاکید بر اصالت كالا، كيفيت بالا و قيمت مناسب سعي بر آن دارد تا پایین ترین قیمت های ممکن کودهای تولید ملی و همچنین وارداتی را به مشتریان ارائه کند. از این رو تجار، فروشندگان و مشتریان می توانند با خیالی آسوده خریدشان را از این مجموعه انجام دهند. علاوه بر این ما با تولید و ارائه محصولات بیولوژیکی باکیفیت و قیمتی رقابتی کاری انجام داده ایم بتوانید با هزینه ای پایین تر، کود خریداری کنید، آبیاری رو کاهش دهید، درختان تان را در مقابل آفات و سرمازدگی مقاوم کنید و دیگر مزایا…

فهرست