کود سولفات روی : روی ﺑﻪ ﻓﺮم ﺳﻮﻟﻔﺎت ﺑﻪ راﺣﺘﯽ از ﻃﺮﯾﻖ رﯾﺸﻪ ﺟﺬب ﻣﯽ­ﺷﻮد. سولفات روی نقش مهمی در فرایندهای فتوسنتز و تشکیل قند، سنتز پروتئین، حاصلخیزی و رشد و مقاومت در برابر بیماری دارند. همچنین سولفات روی براي فعاليت­هاي آنزيمي، توليد هورمون­هاي رشد، تلقيح باروري و تشكيل ميوه ضروري است. ﺳﻮﻟﻔﺎت روي در ﺧﺎك­ﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻋﻨﺼﺮ ﺑﻮر زﯾﺎد اﺳﺖ، ﺑﺎﻋﺚ ﮐﺎﻫﺶ اﺛﺮات ﺳﻮء ﻣﺼﺮف ﺑﻮر و در ﻧﺘﯿﺠﻪ اﻓﺰاﯾﺶ ﻋﻤﻠﮑﺮد ﻣﯽ­شود. همچنین سولفات روی داراي ﻗﺎﺑﻠﯿﺖ اﻧﺤﻼل ﺑﺴﯿﺎر ﻣﻨﺎﺳﺐ و ﺧﻠﻮص ﺑﺎﻻ ﻣﯽ­ﺑﺎﺷﺪ. در مقایسه کود سولفاته و کلاته روی، سولفات روی ارزان­تر و اقتصادی­تر است.

خرید عمده کود سولفات روی هیراکود

کود سولفات روی

علائم کمبود سولفات روی در گیاهان مختلف

رنگ سبز یا زرد در برگهای جوان، یا لکه های سوخته در محلهای میان رگبرگها در برگهای نسبتاً مسن، برگهای جوان در انتهای شاخه که بصورت رزت در می آیند، کوچک ماندن گیاه، خشکیدگی بعضی از بافتها، تأخیر در رسیدگی و بلوغ و رشد نامناسب میوه ها.

خسارت مهم کمبود روی ریختن میوه ­های درختان دانه ­دار و هسته­ دار در طول تکامل آنهاست و شدیدترین حالت را می­توان در هنگامی که سیب به اندازه گردو می­شود مشاهده نمود. در این شرایط گاهاً تا ۸۰ درصد میوه درختان ریزش خواهد داشت. در مرکبات کمبود روی با پوست کلفت شدن و ضخیم شدن سفیده و غیر قابل فروش شدن میوه نمایان می­گردد.

کمبود روی در محصولات کشاورزی چه اثراتی در پی دارد؟

بیش از نیمی از زمینهای زراعی در کشورمان دارای کمبود روی میباشند و این مسئله باعث کاهش ۵۰ درصدی محصولات ­گردیده است. محصولاتی مانند غلات و درختان میوه (مرکبات، سیب، گلابی و هلو) به شدت تحت تاًثیر کمبود روی هستند دلایل اصلی کمبود روی در خاکهای کشورمان عبارتست از :

* آهکی بودن خاکهای زراعی، PH بالا

* مصرف فراوان و بیش از نیاز کودهای فسفاته

* وجود غلظت‌های بالای بی کربنات در آب آبیاری

* عدم استفاده صحیح از کودهای حاوی روی یا سولفات روی

مقدار مصرف سولفات روی در درختان

مقدار مصرف سولفات روی ۲۰۰ تا ۴۰۰ گرم برای هر درخت ، ۲۰تا ۴۰ کیلوگرم در هکتار برای کشت خطی و ۵/۱ برابر آن برای کشت دست پاش می­باشد. کلات روی نیز بسیار مؤثر است ولی تهیه سولفات روی ارزانتر و اقتصادی تر است.

فروش عمده کود سولفات روی

کود سولفات روی

نحوه استفاده از کود روی

درختان: از این کود می توان برای کود دهی درختان در قسمت میانی سایه انداز درخت به همراه کود حیوانی و گوگرد استفاده کرد. میزان مصرف کود در هر درخت بارور حدود ۳۰۰ تا ۲۰۰۰ گرم می باشد.

 نباتات زراعی : کود به میزان ۶۰ تا ۸۰ کیلوگرم در هکتار در زیر خاک مورد استفاده قرار می گیرد. این کود باید هنگام تهیه بستر بذر نباتات به همراه سایر کودهای زمستانه مصرف شود.

 روش محلول پاشی :روش محلول پاشی این کود به نسبت ۳ تا ۵ در هزار در درختان میوه و به نسبت ۳ تا ۴ در هزار در محصولات زراعی می باشد.

این کودها می توانند به صورت مصرف خاکی ( اختلاط با خاک درموقع کشت ) و یا محلول پاشی به میزان ۲ در هزار ( در مورد سولفات ها و شلات های محلول روی) روی برگ ها مصرف شوند .
دادن ترکیبات مختلف روی به خاک رایج ترین راه رفع کمبود های این عنصر است . برگپاشی ترکیبات روی درمحلول های آبی نیز موفقیت آمیز بوده است گرچه این روش را به طور کلی باید موقتی و برای موارد حاد درنظر گرفت . تیمار بذر با ترکیبات روی نیز با موفقیت محدودی مورد تحقیق قرارگرفته است .
بطور کلی برای تولید ۵/۱ تا ۲ تن محصول دانه گندم درهر هکتار مصرف ۱۰kg روی از منبع سولفات روی به همراه سایر کودهای از ته و فسفره به صورت خاکی درموقع کشت و درشروع فصل زراعی توصیه می شود .

جوانب احتیاط در حین استفاده از کود سولفات روی :

بهترین زمان استفاده صبح زود یا نزدیک غروب است.

مقادیر توصیه شده کمتر برای گیاهان جوان و مقادیر بیشتر برای گیاهان مسن تر و بزرگتر.

ظرف محلول در مکان خشک و خنک و هنگام کار از ماسک دستکش و عینک محافظ استفاده شود.

مصرف کود سولفات روی به صورت ۱ تا ۲ سال در میان استفاده شود .

استفاده از کود سولفات روی با کود آلی ر محدوده فعالیت ریشه باعث افزایش عملکرد کود سولفات روی می شود.

خرید کلی کود سولفات روی هیراکود

کود سولفات روی

انواع کودهای حاوی روی

اکسید روی و کربنات روی

کود اکسید روی با دارا بودن ۸۰-۵۰ درصد روی و کربنات روی با ۵۶-۵۲ درصد روی به­عنوان ترکیب کودی غیرآلی و قابل حل در آب شناخته می­شوند. این کودها به صورت پودری بیشترین تاثیر را در گیاه دارند. فرو بردن نشاهای برنج یا قطعات بریده شده بذر سیب زمینی در سوسپانسیون یا محلول آبکی ۲ درصد اکسید روی یکی از روش­های عمومی کاربرد روی می­باشد. شایان به ذکر است که اکسید روی و کربنات روی از کودهای متداول مصرفی در ایران نمی­باشند.

سولفات آمونیوم روی

کود مایع سولفات آمونیوم روی را می­توان در خاک هم استفاده کرد. اما تاثیر آن کمتر از کلات روی می­باشد.

کلات روی

در حال حاضر فرم کلات روی به صورت EDTA و DTPA می­باشد که بیشتر از نوع کلاتEDTA در ایران استفاده می­شود. فرم کلاته روی، این عنصر را در زمینه وسیعی از PH به فرم قابل جذب برای گیاه در می­آورد و از همین رو این کود با دارا بودن درصد بالایی از عنصر قابل جذب روی در کوتاهترین زمان اثرات کمبود را در گیاه بر طرف و به غنی سازی ترکیب خاک کمک می­کند.

مقدار مصرف کود روی در درختان میوه ، برنج و گندم

نوع محصول در هکتار آبیاری
لیتر در هکتار
محلول پاشی
لیتر در ۱۰۰۰ لیتر آب در هکتار
زمان مصرف
درختان میوه و مرکبات ۴-۸ ۲/۵-۳/۵ قبل از شکوفه دهی آغاز تشکیل میوه پس از برداشت محصول
پسته ۴-۸ ۲/۵-۳/۵ قبل از شکوفه دهی آغاز تشکیل میوه پس از برداشت محصول
انگور ۴-۸ ۲/۵-۳/۵ قبل از شکوفه دهی آغاز تشکیل میوه پس از برداشت محصول
غلات و برنج ۳-۵ ۲ در حین رشد رویشی ابتدای رشد زایشی
گیاهان غده ای ۳-۵ ۲ در حین رشد رویشی ابتدای رشد زایشی
حبوبات (نخود-لوبیا) ۳-۵ ۲ در حین رشد رویشی ابتدای رشد زایشی
صیفی جات ۳-۵ ۲ در حین رشد رویشی ابتدای رشد زایشی
نحوه مصرف کود سولفات روی هیراکود

کود سولفات روی

قیمت کود سولفات روی

با توجه به مطالب فوق به ایـن نتیجه می رسیـم که  مصرف کودهای حاوی فسفات ، ازت ، روی ، نیتروژن و پتاسیم باعث افزایش کمّی  و کیفی محصول تولیدی  و افزایش در آمد کشاورزان میگـردد و علاوه  بر آن سلامـت  عمومی جامعه نیز افزایش می یابد ، با پیشـرفت فنون کشـاورزی و افزایش تولید زراعــی در واحد سطح ، مصرف سایر عناصر کم مصرف  مثل آهن ، منگنز ، بُــر و غیره  به  همراه سایر کـودهای شیمیایی و آلی ضــروری خواهد بود  .قیمت این کود بستگی به نوع آن و همین طور وزنش دارد. شرکت هیراکود ، کود مورد نیاز کشاورزان ، باغداران عزیز را با قیمتی متعارف و رقابتی عرضه می نماید. همچنین این کود برای فروش عمده نیز در بسته بندی های جداگانه موجود می باشد.

خرید کود سولفات روی

کود سولفات روی در بسته بندی های مورد نیاز شما با هر وزن و مقداری که بخواهید موجود و قابل خرید و ارسال است.برای خرید کود سولفات روی  و مشاوره درباره نحوه فروش عمده آن با کارشناسان هیراکود تماس حاصل نمایید.

خدمات هیراکود

شرکت بازرگانی هیراکود در سال ۱۳۹۵، با هدف کمک به بهبود کیفیت تولید محصولات کشاورزی و باغی در کشور، شروع به کار کرد. این مجموعه عمده فعالیت خود را بر روی عرضه کودها و تغذیه دهنده های گیاه اعم از کودهای ارگانیک و کودهای شیمیایی، متمرکز نمود و به ارائه محصولات ایرانی و خارجی به خریداران عمده پرداخت.

هیراکود ، اصالت همۀ کالاهایش را تضمین و همۀ آن‌ها را با کیفیت عالی عرضه می‌کند. از آنجا که هدف اصلی این مجموعه تولید و تامین بهترین نوع کودهای ضمانتی با منشاء ارگانیک جهت استفاده در بخش کشاورزی می باشد؛ کشاورزان می توانند با خیال راحت و با هزینه های خیلی ارزان تر از کودهای شیمیایی، مرغی و حیوانی محصولی با کیفیت برداشت کنند. این اطمینان را به شما می دهیم که با یکبار استفاده از نمونه کودهای معرفی شده مشتری دائمی ما خواهید شد و ما را به دیگران معرفی خواهید کرد.

هیراکود همیشه با تاکید بر اصالت كالا، كيفيت بالا و قيمت مناسب سعي بر آن دارد تا پایین ترین قیمت های ممکن کودهای تولید ملی و همچنین وارداتی را به مشتریان ارائه کند. از این رو تجار، فروشندگان و مشتریان می توانند با خیالی آسوده خریدشان را از این مجموعه انجام دهند. علاوه بر این ما با تولید و ارائه محصولات بیولوژیکی باکیفیت و قیمتی رقابتی کاری انجام داده ایم بتوانید با هزینه ای پایین تر، کود خریداری کنید، آبیاری رو کاهش دهید، درختان تان را در مقابل آفات و سرمازدگی مقاوم کنید و دیگر مزایا…

خرید کود سولفات روی

قیمت کود سولفات روی

فهرست