کود مونو پتاسیم فسفات ، استفاده از آن در کشاورزی به عنوان کود و به عنوان منبعی برای پتاسیم و فسفر برای گیاه است؛ که موجب افزایش مقاومت گیاهان در برابر آفات و بیماری ها، افزایش تشکیل ریشه در آن ها، بهبود کیفیت محصولات کشاورزی، بهبود رنگ و وزن میوه ها و از بین بردن بیماری های قارچی میشود مونو پتاسیم فسفات شامل ۵۲% P2O5 و ۳۴% K2O بوده که اغلب به عنوان منبع مغذی در رشد و نمو و تقویت گیاهان سهیم بوده، یک منبع موثر پتاسیم و فسفر برای گیاهان می باشد. مونو پتاسیم فسفات یکی از کودهای رایج در کشاورزی به خصوص در باغات و گلخانه ها بوده که تامین کننده نیاز گیاهان به دو عنصر پرمصرف فسفر و پتاسیم می باشد. مونو پتاسیم فسفات به روش های مختلف قابل استفاده بوده و همچنین تا حدی باعث کنترل بیماری های گیاهی می شود.

قیمت کود مونو پتاسیم فسفات هیراکود

کود مونو پتاسیم فسفات

چرا گیاهان نیاز به فسفر دارند؟

فسفر به سنتز پروتئین ها کمک می کند که موجب رشد سلول و تقسیم سلولی سالم می شود. این عنصر موجب تشکیل بافت های جدیدی در گیاه می شود.همچنین با تزریق این ماده به خاک رشد ریشه ی گیاه بهتر می شود و در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم تر می گردد.

کمبود فسفر در گیاهان در صورت عدم درمان می تواند منجر به فاجعه شود و گیاهان را از بین ببرد. در نتیجه پیشگیری از فقدان این عنصر با تزریق به موقع کود به خاک امری ضرری است. تشخیص کمبود این عنصر در گیاه نسبت به تشخیص عناصر مهم دیگر مانند K و نیتروژن سخت تر است زیرا گیاه در طی رشد علائم قابل مشاهده ای از خود به نمایش نمی گذارد.

چرا گیاهان نیاز به پتاسیم دارند؟

دومین عنصری که در این گیاه وجود دارد پتاسیم است. گیاهان K  را به صورت عمده جذب می کنند بنابراین تزریق کود حاوی این عنصر لازم است تا سطح پتاسیم موجود در خاک را ثابت نگه دارد و مواد مغذی در دسترس گیاه قرار بگیرد. لازمه ی وجود این عنصر برای گیاه بنا بر دلایل مختلفی می باشد. یکی از این دلایل این است که K می تواند سبب فعال سازی آنزیم های زیادی شود. همچنین این عنصر می تواند جذب مواد مغذی دیگر را نیز افزایش دهد. K می تواند به رشد بهتر ریشه ی گیاه کمک کند و سبب توقف سازی و یا پیشگیری از بیماری های گیاه شود

کود مونو پتاسیم فسفات برای گلخانه ها

کود مونو پتاسیم فسفات

مقدار کود مونو پتاسیم فسافت در محصولات مختلف

اعمال هر نوع کودی قبل از استفاده نیاز به مطالعات دقیق خاک شناسی دارد اما به طور تقریبی این ماده را برای درختان و محصولات زراعی به صورت زیر استفاده می نمایند:

مقدار کود مونو پتاسیم فسفات در درختان سیب، هلو، گیلاس، آلو، زرد آلو:

 ( ۲٫۲۶ – ۴٫۵۳ کیلوگرم) در هر هکتار مورد نیاز است

مقدار کود مونو پتاسیم فسفات در گلابی:

 (۳٫۶۲ کیلوگرم) در هر هکتار اعمال شود

مقدار کود مونو پتاسیم فسفات در شبدر و یونجه:

 (حدود ۱ تا ۳٫۵ کیلوگرم ) در هر هکتار به گیاه اعمال شود

مقدار کود مونو پتاسیم فسفات در بادام:

برای بادام عملیات کود دهی با مونو پتاسیم فسفات را معمولا ۳ تا ۴ بار در هر فصل انجام می دهند. برای هر برنامه ی کود دهی مقدار مورد استفاده ( ۲٫۲۶  تا ۴٫۵ کیلوگرم ) در هر هکتار می باشد.

مقدار کود مونو پتاسیم فسفات در حبوبات:

 ( ۲٫۲۶  تا ۴٫۵ کیلوگرم ) در هر هکتار می باشد.

کود مونو پتاسیم فسفات برای صیفی جات هیراکود

کود مونو پتاسیم فسفات

مقدار کود مونو پتاسیم فسفات انگور:

( ۱٫۳۶ تا ۲٫۲۶ کیلوگرم) کود در هر هکتار استفاده شود.

مقدار کود مونو پتاسیم فسفات پیاز:

 ( ۲٫۲۶  تا ۴٫۵ کیلوگرم ) در هر هکتار از  MKP برای پیاز مورد نیاز می باشد

مقدار کود مونو پتاسیم فسفات توت فرنگی:

(۱٫۳۶تا ۴٫۵ کیلوگرم) در هر هکتار از این ماده برای توت فرنگی مورد استفاده قرار می گیرد.

موارد منع استفاده از مونو پتاسیم فسفات

یکی از موارد مهمی که باید آن را در نظر بگیرید این است که استفاده از این کود در بعضی مناطق ممنوع است، خصوصا اگر در مجاورت شما منابع بزرگ آبی نظیر دریا و دریاچه وجود دارد. زیرا آلودگی و ناپاکی حاصل از این خاک به دریا و دریاچه ها سرایت می کند.

کود مونو پتاسیم فسفات برای گوجه فرنگی

کود مونو پتاسیم فسفات

مزایای استفاده از کود مونو پتاسیم فسفات

ترکیب فوق می تواند با سایر کودها ترکیب شده تا نیازهای غذایی محصولات را در طول چرخه رشد برآورده کند. استفاده از این ماده به دلیل افزایش جذب موا د مغذی، موجب رشد سریع و بهبود فوری گیاه می شود. به دليل EC پايين اين ماده نسبتا بدون ضرر برای استفاده بر روی برگ می باشد و خطر سوختگی گياه تقريبا وجود ندارد. در نتیجه می توان با حل نمودن آن در آب، این کود را به صورت محلول پاشی به گیاهان اعمال کرد . مصرف این ماده به فرو نشاندن بيماری های برگی مانند سفيدک دروغی بخصوص وقتی که ميزان آلودگی پايين است , کمک می کند . از آنجا که P و K عناصر ضروری برای رشد گیاه هستند، تامین این دو عنصر می تواند اثرات مستقیمی بر روی مراحل رشد، جوانه زنی، شکوفه دهی و میوه دهی گیاه داشته باشد

علائم کمبود مونو پتاسیم فسفات در محصولات زراعی

کمبود پتاسیم در گیاهان باعث ایجاد علایم سوختگی در نوک و حاشیه برگ ها می شود که این علایم ابتدا در برگ های مسن تر دیده می شوند. کمبود فسفر نیز باعث ایجاد علایم بافت مردگی، ابتدا بر روی برگ های مسن تر و میوه شده و در برخی گیاهان همچون ذرت باعث ایجاد رنگ ارغوانی در برگ های پایینی گیاه می گردد.

قیمت کود مونو پتاسیم فسفات

با توجه به مطالب فوق به ایـن نتیجه می رسیـم که  مصرف کودهای حاوی فسفات ، ازت ، نیتروژن و پتاسیم باعث افزایش کمّی  و کیفی محصول تولیدی  و افزایش در آمد کشاورزان میگـردد و علاوه  بر آن سلامـت  عمومی جامعه نیز افزایش می یابد ، با پیشـرفت فنون کشـاورزی و افزایش تولید زراعــی در واحد سطح ، مصرف سایر عناصر کم مصرف  مثل آهن ، منگنز ، بُــر و غیره  به  همراه سایر کـودهای شیمیایی و آلی ضــروری خواهد بود  .قیمت این کود بستگی به نوع آن و همین طور وزنش دارد. شرکت هیراکود ، کود مورد نیاز کشاورزان ، باغداران عزیز را با قیمتی متعارف و رقابتی عرضه می نماید. همچنین این کود برای فروش عمده نیز در بسته بندی های جداگانه موجود می باشد.

خرید عمده کود مونو پتاسیم فسفات هیراکود

کود مونو پتاسیم فسفات

خرید کود مونو پتاسیم فسفات

کود مونو پتاسیم فسفات در بسته بندی های مورد نیاز شما با هر وزن و مقداری که بخواهید موجود و قابل خرید و ارسال است.برای خرید کود مونو پتاسیم فسفات  و مشاوره درباره نحوه فروش عمده آن با کارشناسان هیراکود تماس حاصل نمایید.

خدمات هیراکود

شرکت بازرگانی هیراکود در سال ۱۳۹۵، با هدف کمک به بهبود کیفیت تولید محصولات کشاورزی و باغی در کشور، شروع به کار کرد. این مجموعه عمده فعالیت خود را بر روی عرضه کودها و تغذیه دهنده های گیاه اعم از کودهای ارگانیک و کودهای شیمیایی، متمرکز نمود و به ارائه محصولات ایرانی و خارجی به خریداران عمده پرداخت.

هیراکود ، اصالت همۀ کالاهایش را تضمین و همۀ آن‌ها را با کیفیت عالی عرضه می‌کند. از آنجا که هدف اصلی این مجموعه تولید و تامین بهترین نوع کودهای ضمانتی با منشاء ارگانیک جهت استفاده در بخش کشاورزی می باشد؛ کشاورزان می توانند با خیال راحت و با هزینه های خیلی ارزان تر از کودهای شیمیایی، مرغی و حیوانی محصولی با کیفیت برداشت کنند. این اطمینان را به شما می دهیم که با یکبار استفاده از نمونه کودهای معرفی شده مشتری دائمی ما خواهید شد و ما را به دیگران معرفی خواهید کرد.

هیراکود همیشه با تاکید بر اصالت كالا، كيفيت بالا و قيمت مناسب سعي بر آن دارد تا پایین ترین قیمت های ممکن کودهای تولید ملی و همچنین وارداتی را به مشتریان ارائه کند. از این رو تجار، فروشندگان و مشتریان می توانند با خیالی آسوده خریدشان را از این مجموعه انجام دهند. علاوه بر این ما با تولید و ارائه محصولات بیولوژیکی باکیفیت و قیمتی رقابتی کاری انجام داده ایم بتوانید با هزینه ای پایین تر، کود خریداری کنید، آبیاری رو کاهش دهید، درختان تان را در مقابل آفات و سرمازدگی مقاوم کنید و دیگر مزایا…

فهرست